İŞLETMENİZİ GOOGLE’DA NASIL DOĞRULATABİLİRSİNİZ?

 

Özellikle bazı iş sektörlerinde Google işletme doğrulaması çok önemli kabul edilmektedir. Mesela Restorantınız var ve işletmeniz Google’da doğrulanmamış durumda. Fakat sizinle aynı türde yemek üreten komşunuz ise 2 bina ötenizde ve Google kayıtlarını tam olarak tamamlamış durumda. Bu durumda kim daha kolay bulunur, Google sıralamalarında resmi internet sitesi ile daha hızlı yükselir sanırız tahmin etmek zor değil.

 

İşletmenizi Google’da listelediğiniz zaman müşterileriniz sizinle Google ekosistemi üzerinden hızla mesajlaşabilir, randevu alabilir, menülerinizi gezebilir, sipariş oluşturabilir ya da lokantanız varsa yemek ısmarlamak için masa ayırtabilirsiniz. Hatta takipçileriniz artık işletmeniz hakkında sorular sorarak sizin başkaca müşterilerinizin görüşlerini alabilirler. Ya da soruyu sorar ve sizden doğrudan bilgi almak isteyebilir. Bu şekilde karar alma aşamasında özel ihtiyaçları var ise siz bu ihtiyaçları nasıl karşılayacağınızı belirtir ve düzenler ve belki de sırf bu ilgi dolayısıyla işi kapabilirsiniz.

 

Bugün ülkemizde işletmelerin neredeyse %82’lik bir kısmı Google my business (işletmem) içerisinde yer almamakta. ABD’de ise bu rakam %55’ler civarında. Google my business içerisinde yer alan işletmeler Amerika’da %55’lik daha fazla iş yapabilme potansiyeline sahip olmakla beraber bu firmaların yerel seo puanları ise çok daha hızlı yükselmektedir. O kadar mı etkili oluyor derseniz cevabımız net olacaktır. Evet o kadar etkili oluyor..

 

Bir kere daha önce söylediğimiz gibi mobil veri kullanımı bu kadar artmışken daha kolay bulanabilir olursunuz. Google maps ile tam uyum yarattığınız için konum bilgileriniz Google ya da diğer harita sistemleri ile bulunabilir ve işletmenizin adresini kullanıcıya tarif edebilir. Hem çalışma saatleriniz hem de temel iletişim bilgileriniz ulaşılabilir olur (internet sitesi olmayan firmalar için bu çok önemlidir), Google’da benzer aramalar yapıldığında sizin adınız da görülür ve dolayısıyla dikkat çekersiniz. Belki de potansiyel bir müşteriniz ilk defa sizin varlığınızdan haberdar olabilir. Ayrıca bilgilerinizi tek bir tuş ile düzenleyebilirsiniz. Sık sık içerik düzenlemek durumunda kalan şirketler için bu özellik can kurtarıcı olabilir. Hatta müşteri görüntüleme analizlerinizi denetleyebilir ve reklam yaratmak adına fikir geliştirebilirsiniz.

 

GOOGLE İŞLETME DOĞRULAMASI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

 

Eğer resmi tabelalı bir işletmeniz var ise siz de Google’dan hak talebi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi her işletme için aynı tipte doğrulama istenmediğinden doğrulama süreci küçük değişiklikler gösterebilir. İşletmeniz için muhtemelen karşılaşacağınız ana doğrulama yöntemi posta kartı sistemi olacaktır. Google size bir posta kartı atar ve bu kartın içeriğinde bulunan şifreyi kendi sayfasında doğrulamanızı ister. Bu yüzden de Google’a verdiğiniz temel demografik bilgilerinizin tam anlamıyla doğru olması gerekmektedir.

 

Yani posta bilgileri için vereceğiniz cadde, sokak, apartman numarası, gibi bilgileriniz tamamen doğru olmalı ve dikkatle doldurulmalıdır. Eğer bunları yanış verirseniz ya da idareten başka ulaşılabileceğiniz adresi gösterirseniz Google sizin başvurunuzu kabul etse bile verilerinizi hatalı gireceğinden haritalarda yeriniz hatalı gösterilecektir. Adresinizi belirtirken şehrinizi, posta kodunuzu ve ülke bilgilerini de doğru girmelisiniz. Bu tip başvurular Google’ın yoğunluğuna göre 10 gün ile 1 ay arasındaki bir sürede cevaplanmaktadır. Eğer başvurunuz işlemdeyken içerik bilgilerinizi değiştirir ya da sabırsızlık edip tekrar başvurursanız elinize ulaşan kod çalışmayacaktır. Eğer bu tip bilgileri düzenleyecekseniz başvurunuzu bitirdikten sonra yapınız. Eğer başvurunuz size 1 ay içerisinde ulaşmaz ise başvurunuzu tekrar edebilirsiniz.

 

Bazı sektörlerde ise telefon yolu ile doğrulama bulunmaktadır. Bize sorarsanız en hızlı ve akla yatkın sistem budur. Ama bu seçenek her sektör için bulunmamaktadır. Eğer bu seçenek sizin için oluşturulduysa siz de mutlaka bu seçeneği tercih ediniz. Eğer bir internet siteniz var ise ve bu sitenizi Google Web yöneticisi araçları ile doğruladıysanız Google my business ile oturum açmanız da işletmenizi tanıtmanız için yeterli olacaktır. Buna ek olarak eğer işletmeniz 10’dan fazla şubeye sahip ise işletme doğrulamayı toplu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tabi buradaki gereksinimler çok daha detaylıdır ve bu konuda Google my business sayfasından destek alabilirsiniz.

 

Eğer doğrulama işlemleriniz doğru ise Google sizi 0212 705 8597 ‘no’lu numarasından arayacaktır.  Biz Google’dan 444’lü bir hat almasını beklerdik ama yapacak bir şey yok.

 

Son olarak bazı küçük noktaları da Google işletme algısını bilmeyen takipçilerimiz için kısaca listeleyelim:

 

Google listelerinde işletmeniz başka bir şekilde kayıtlı olabilir; üzerinize almak için başvur kısmına klikleyin. Kliklemezseniz resmiyet kazanmazsınız.

 

Eğer önceden oluşturulmuş bir kayıt var ise o listeye güvenmeyin ve bilgilerinizi tekrar kontrol edin.

 

Mutlaka Gmail adresiniz ve kayıt ID’niz olsun.

 

Posta ile gelen bilgileri kaybetmeyin; tekrar gelmesi için uzun süre beklersiniz.

 

Kayıdınız bittikten sonra doğru kategori / alt kategori  içerisinde listelendiğinizden emin olun.

 

Google listesine doğru görsel içerikleri yüklediğinize emin olun. Bu fotoğraflar işletmenizin doğru anlaşılabilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu alana logonuzu yüklemeyin; logonuzu yükleyeceğiniz alan farklıdır. İkisini karıştırmamaya özen gösterin.Kapak fotoğrafınız doğru piksel derinliğine ve netliğe sahip olsun. Fotoğrafların tamamı JPG ya da PNG formatında ve 720x720 boyutunda olmalıdır.

 

Hakkında kısmını doldurmanızı da özellikel öneririz. Burada tanımlama kısmını da detaylı şekilde doldurmanız yerel seo sonuçlarınız için büyük fayda sağlayacaktır. 750 karakter hakkınız varken tamamına yakınını kullanmanızı öneririz.

 

İçerik bilgilerini doldururken mutlaka doğru bilgi vermeye özen gösteriniz. Ölmayan ürünler ya da hizmetler belirtmeniz durumunda zamanla kullanıcı yorumları üzerinden eleştiri alabilirsiniz.

 

Çözüm getirdiğiniz noktanın ne olduğunu özellikle çok detaylı şekilde belirtiniz.

 

İçerik bilgilerinizi yazarken sadece anahtar kelime temelli düşünmeyin. Yazacağınız her kelime organik bir anlamı temsil etmelidir.

 

Hakkınızda kısmına asla backlink yerleştirmeyin. Google kendi yapısı içerisinden backlink üretilmesini sevmemektedir.

 

Yazılarınız asla büyük harflerle yazılmamalıdır. Google bu tip yazıları yasaklamak konusunda hiç tereddüt etmemelidir.

 

Bu alana servis ya da ürün menünüzü yerleştirebilirsiniz.

 

Bu tip süreçlerde yazılabilecek onlarca temel başka başlık olduğunu da hatırlatmak isteriz. Fakat bu temel içerikleri yerleştirirseniz problem yaşamadan bu önemli süreci gerçekleştirebilirsiniz.

 

Hoşçakalın!

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanmayınız.