DOĞRU İÇERİK ÜRETİCİ -  SEO YAZARI BULMANIN PÜF NOKTALARI

 

Günümüzde sosyal medya araçlarının çeşitlenmesi dolayısıyla onlarca farklı mecrada birbirinden farklı türde içeriklerin üretilmesi gerekliliği doğmuştur. Eğer sizin de bir kurumunuz var ise sosyal medya hesaplarınızı ve internet sitenizi kurmanız artık doğal bir zorunluluk haline geldi. Fakat bu araçları markanıza uygun düşecek şekilde geliştirmek ve bunu sürekli yapmak oldukça büyük bir emek istemektedir. Bizim de sıklıkla karşılaştığımız üzere “ben arada kendi hesaplarım ile ilgileniyorum” bakış açısı oldukça yetersiz bir katılım düzeyinin işaretidir. Şirketler bunu hemen anlamasa da kısa bir süre içinde süreklilik problemleri ve performans alamama sorunları ile karşılaştıklarında ne demek istediğimizi anlamaktadırlar.

 

Diğer bir çözüm olarak ise hazır içerik ve özellikle de makale satın almanın oldukça yaygın olmasıdır. Tabi Google içerisinde hızla yapacağınız bir araştırma sonucu bu tipte ilan vermiş yüzlerce içerik üreticisini görebilmenize rağmen sunulan hizmetlerin ne kadar etkili olduğu konusu da başka bir tartışma alanıdır. Tecrübelerimize göre bu tip freelance (serbest) içerik üreticileri avantajları ve dezavantajları bir arada bulunduran bir hizmet modelini sunmaktadırlar.  Şirketlerin webmasterları bu tip projeleri sorumluluklarına aldıklarında genellikle maliyetler sebebiyle bu tip çalışma gruplarına ulaşmakta fakat orta /uzun vadeli performans araçları ile değerlendirilmeler yapıldığında mutlaka bazı eksiklikler olmaktadır. Bizim önerimiz her daim kendi bünyenizde içeriğin üretilmesi ya da dış destek alınacak ise Tunçbilek Reklam gibi bir ajans ile çalışılmasıdır.

 

İnternet siteniz ya da sosyal medya araçlarınız için kim içerik üretiyorsa üretsin mutlaka gerekli geniş zamanı sizin için ayırabilmelidir. Eğer onlarca işin arasında sizin işinizi de projeye dâhil edecek ise emin olun düzeltmeler için harcayacağınız zaman, yazının yazılma süresine yakın bir süre tutacağından kendiniz yazmanız daha doğru olacaktır. Zamanı olmayan bir içerik üreticisi planlamayı, araştırmayı, doğruluk – tutarlılık incelemesini ve son denetlemeleri yapmak için gerekli zamanı asla kullanamayacaktır. Ya yorgundur, ya konuya uzaktır, ya da gerekli kontrol araçlarına göz atmak için vakit bulamıyordur.

 

NASIL BİRİ? NASIL BİR SEO YAZISI BULMALIYIZ?

 

Eğer konu başlığınız net ise seçeceğiniz kişiye odaklanarak başlamalısınız. İçeriklerinizi geliştirecek kişi ya da kişilerin öncelikle zaman yönetimini nasıl yorumladıklarını sorun. Eğer projenizi onlara açtığınızda “şu an çok doluyuz size 15 gün içerisinde içerik üretebiliriz” diyorlarsa bir durun ve düşünün. Bu türde bir cevap uzmanların yoğun olduğunu ve bilgi kirliliği yaşamaları dolayısıyla algılarının kilitli kalabileceği konusunda sizi şüphelendirmelidir. Bunu onlara belirttiğinizde bu durum reddedilecektir ve “bu bizim ana işimiz neden böyle bir şey olsun” denilmesi yüksek ihtimaldir. Bu tip cevaplar alırsanız ekip içerisinde kendinize özel bir çalışanın ayrılıp ayrılamayacağını sorun. Süre kısıtı kadar bilgi içerik yoğunluğunuz ve kelime (ya da video ise süre) uzunluğunu da hesap ederek olası senaryoda kendi işinizin bir uzman tarafından ne kadar sürede yazılabileceğini kafanızda hesaplayınız. Eğer çok daha hızlı geri dönüş sağlayabiliriz deniliyorsa da dikkat etmek gerekir. Uzman düzeyde ve 1000’er kelimelik 10 makalenin 2 günde bitirilebileceği belirtiliyorsa oradan hızla uzaklaşmanızı öneririz.  

 

İkinci aşama ise seo içeriği üretecek uzmanın anahtar kelime araştırması konusunda akıcı bir bilgi tabanına sahip olmasıdır. Bu aşamada Google adwords ve özellikle Semrush kullanmayı bilen bir SEO içerik üreticisi büyük fayda sağlayabilir. Eğer bunlar ne deniyorsa zaten gene hızla uzaklaşmalısınız. Diğer bir nokta ise bu anahtar kelimeler bulunduktan sonra yazılacak yazının sadece seo amaçlı mı yoksa çekici ve anlamlı mı olacağı konusudur. Eğer kendi işiniz ise buna siz karar vereceksiniz. Bize sorarsanız hem seo altyapılı hem de çekici – bilgi yüklü – sürükleyici bir içerik üretilebilir. Evet, bu kolay değildir ve zaman alır ama siz de kendi biricikliğiniz içerisinde kendinize bu değeri; maliyeti ne olursa olsun göstermelisiniz. Neden demeyin çünkü internet dünyasında artık her konu başlığı üzerine binlere içerik bulunmaktadır. Yani kimse sizden yazı ya da farklı türde içerik üretseler de görsek – incelesek diye beklemiyor. Bu isteği yaratacağınız fark ile ancak siz yaratabilirsiniz. Hem bilgi vermeli hem de merak uyandırabilmelisiniz. İçeriği üreten kişi okuyucu ile duygudaşlık kurarak okuyucunun isteklerini kafasında canlandırmalı ve üretimi bu duygu ve düşünde tabanında gerçekleştirmelidir.

 

Diğer bir konu ise seo yazarının kariyer tabanı ve uzmanlık seviyesiyle sizin konunuzun o kişi ya da grupla olan bağı ve ilgisidir. Bazı içerik üreticileri bunu en baştan belirterek içerik hazırlayabileceği konuları belirtir. Bu oldukça mantıklı bir sunum şeklidir. Hem siz ne alabileceğinizi görebilirsiniz hem de hizmet sunucu neyi nasıl yapabileceğini en baştan söylemiş ve farklı beklentilerin önüne geçerek rafine bir üretim gerçekleştirebilir. Zaten kullanıcılar da iyi içerik nedir ya da ne değildir diye fikir sahibi olmak için birkaç linke klikleyerek yazıları ya da farklı türde içerikleri karşılaştırabilir ve en iyisini seçebilir durumdadır. Doğru konu seçimi, doğru dil, doğru bilgi detayı ve doğru konu bağlantıları potansiyel okuyucuları sitenizde tutacaktır. Yazılarınız elinize geçtiğinde tutkuyu da kelimelerin içerisinde görebilmelisiniz. Bazı yazılar bitse de gitsek hissini daha ilk cümleden size vermektedir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka güncelleme hakkınızı kullanmalısınız.

 

Gerçekten nitelikli içerik üreten yazar kadroları genellikle arama motorları nasıl optimize olmaktadır iyi bilir. Ama siz kişiler ya da ajans ile yeni tanışıyorsanız onlara bazı temel soruları sorarak bilgi ve deneyim yapılarını kolayca çözümleyebilirsiniz. Eğer bu konular hakkında soru soracak bilgi tabanınızın olmadığını düşünüyorsanız iki şey yapabilirsiniz. Birincisi kişi ya da ajansa hizmetin detaylarını sorarak siz de aldığınız bilgileri internet üzerinden araştırın. İkinci yapılacak şey ise referans istemek olacaktır. Zaten gerçekten uzun süredir ana iş olarak bu konuda çalışma yapan yazarların ellerinde oldukça detaylı bir arşiv bulunacağına emin olabilirsiniz. Bu yazılar üzerinden anahtar kelime bankalarını da yazılar ile birlikte isteyiniz ve hizmet sağlayıcının anahtar kelime bütünleri ile yazıyı aynı potada nasıl erittiğini kendiniz yorumlayınız. Bu yorumlama esnasında belli başlı arama motorlarında size yollanan yazıların sıralamalarını da basit şekilde denetleyebilirsiniz. Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi ana arama motorlarındaki sıralamalar sizin de alacağınız sonuçlar için iyi bir ön gösterim olacaktır.

 

Diğer önemli bir konu ise iletişimin sürekliliğidir. Yani diyelim ki bir içerik bütünü üretildi ve siz de bunu yayınladınız. Sonuç olarak da büyük başarı elde edildi fakat bu içerik bütününü yaratan insan ya da firma ile iletişim kurarak işin devamını getiremiyorsunuz. İşte bu gerçekten büyük bir problem olabilir çünkü insanlar RSS ya da sık kullanılanlardan sizi, artık sizin içerik üretimlerinizi başarılı bulamadıkları için çıkartabilirler. Günümüzde bir takipçinin tekrar kazanılabilme maliyeti eski geri dönüşler söz konusu olduğunda %700 daha maliyetli olabilmektedir. Yani en önemli iş öncelikle elinizde takipçi tabanını korumaktır. Evet, yeni takipçiler elde etmek de önemlidir fakat en önemli durum eldeki tabanın her şart altında korunmasıdır. Biz bu tip durumlarla karşılaşılmaması için serbest hizmet sağlayıcılar yerine ajanslar ya da şirket bünyesinde özellikle içerik üretmek için görev alan birimlerin ya da bireylerin olması gerektiğine inanıyoruz. Bu şekilde yapılan seçimler sayesinde sürekli irtibatta kalabildiğiniz insanların nasıl çalıştığını, araştırma yaparken nasıl bir karaktere sahip olduğunu, ne kadar sürede içerik geliştirebildiklerini yeni bir projeye başlarken biliyor olursunuz.

 

İçerik üretiminin pahalı bir seçenek olduğunu unutmayınız. Ucuz etin yahnisini nasıl yemek istemezseniz, vasat içeriklerin sitenizi ya da sosyal medyanızı doldurmasını da istemezsiniz. Özellikle bunu en başta Google istememektedir. Yani başlayacağınız projelerde işin getirisi ve götürüsüne bakmalı ve hesabınızı buna göre yapmalısınız. Özellikle bazı sektörlerde rekabet çok yüksek olduğundan kısa süre içerisinde yaptığınız yatırımı yazarlarınız ne kadar kuvvetli olursa olsun alamayacağınızı baştan kabul etmelisiniz. Diğer bir nokta ise içerik uzunluğu ile kalitesinin doğru orantılı arttığı şartlarda maliyetlerin bir anda inanılmaz fırlayabildiği gerçeğidir. Google kaliteli, heyecan yaratan ve uzun içerikleri bu niteliklere sahip olmayan içeriklerin önüde koymaktadır.

 

Kısaca bu tip bir sürece başlarken sabırlı olmalısınız. Daha detaylı bilgi almak için bize her zaman https://www.tuncbilekreklam.com  ve https://www.tuncbilekreklam.com.tr/ adresinden ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanmayınız.