KURUMSAL İŞLETMELER NEDEN (VE NASIL) PROFESYONEL SEO DANIŞMANLIĞI ALMALIDIR?

 

www.tuncbilekreklam.com içerisinde bir sitede yer alması gereken bütün içerik niteliklerini detaylıca ele almaya çalışıyoruz. SEO her firmanın mutlaka üzerinde durması gereken bir konu haline gelmiş durumda. Özellikle mobil kullanımın artması, 5G gibi devrimsel bir teknolojinin sınırında duruyor olmamız, internet kullanım oranlarındaki patlama SEO’nun önemini kurumsal firmalar için daha da çok artırmaktadır.

 

Standart bir Google araştırması yaptığınızda SEO hizmeti veren yüzlerce firma bulmanız çok doğaldır. Özellikle Adwords çalışmalarına büyük önem veren bu firmalar bu tip bir arama yaptığınızda belli başlı hizmetleri sunmak için arama tab’inizde onlarca sonuç ile yer alırlar. Fakat bu hizmetlerin kaç tanesi sizi önemseyecek, kaç tanesi gerçekten uzman, kaç tanesi sizi anlayabilecek, hangi bütçeleri size neye göre önerecek bu bambaşka bir araştırma konudur.

 

Son zamanlarda özellikle Linkedin ve bizim kendi seri ilan sitemiz olan www.tuncbilekreklam.com.tr de de gördüğümüz üzere şirketlerine personel arayan firmalar; iş SEO yöneticiliğine geldiğinde seo haricinde, yazılım, grafik tasarım, sosyal medya yönetimi, e ticaret tasarımı gibi başlıkların tamamını tek başına yönetebilecek uzmanlar aramaktadır. Normal şartlarda bu bakış açısı aracınızı kendi tamirci ustanıza götürdüğünüzde ondan lastikçi, şanzımancı, elektrikçi, boyacı, genel bakımcı olmasını beklemenize benzemektedir. Evet, bu bazı sektörlerde bazen olabiliyor ama emin olun o işleri tek bir kişi değil en az ama en az 5 kişi yapmaktadır. En azından ben hem kaporta tamir eden hem de aracı boyayıp elektrik sistemindeki arızaları çözebilen bir usta ile hiç karşılaşmadım. SEO çalışmaları da tek konu başlığı altında yoğun uzmanlaşma ve zaman ister. Yani siz bir insanla çalışmak istediğinizde mutlaka bunu göz önünde bulundurunuz.

 

Unutulan bir başka nokta ise sıklıkla gördüğümüz üzere, seo kurgusu için gerekli olan altyapının en baştan yani siteniz bile yapılmadan önce tasarlanmaya başlaması gerekliliğidir. Seo çalışmaları hem omurganın tasarımı hem üretimi hem de yönetimi ile alakalıdır. Bu üçlüyü bozan çalışmalar ya başarısız olur ya da performans elde edemezsiniz. Bu stratejinin oluşturulması bile başlı başına uzmanlık gerektiren bir iştir. İçerisinde veri analizi, sektörün detaylı incelemesi, rakiplerin çıkartılması, yeni fırsatların ve olası risklerin en baştan değerlendirilmesi gerekir. Yapılacak sitenin yazılım dili, hosting hizmetleri, domain yapısı ve içerik üretme süreçlerinin nasıl yönetileceği en baştan belli olmalıdır.

 

Seo yönetimi günümüzde güncel olarak her yapıtaşının günlük olarak denetimini ve yönetimini gerektirir. Arama motorları en fazla 3 ayda bir büyük güncellemeler yapmaktadırlar. Bunlara günlük minik dokunuşları dâhil bile etmiyoruz. Yani içerik üretimi kadar yönerge yönetimini de düşünebilen bir profesyonel ile çalışmalısınız.  Bu süreklilik artık kullanıcı deneyimi olarak adlandırdığımız sanal müşteri memnuniyetinizin en önemli temel ayağı olmaktadır. Ayrıca kullanıcı deneyiminin mecranın tipine göre farklılaşabildiğini de unutmamalıyız. Mesela Linkedin, Twitter, Tumblr, Pinterest, Youtube, İnstagram, Facebook gibi yapılar birbirlerine çok benzer gibi görünse de farklı amaçlara ve ihtiyaçlara uygun şekilde tasarlanmış yapılardır. Her biri ile ayrı ayrı ilgilenmek gerekir.

 

Günümüzde SEO uzmanıyım diyerek iş geliştiren bazı art niyetli serbest çalışanların ve hatta firmaların black hat seo teknikleri kullanarak arama motorlarını maniple etmeye kalktıklarını her gün görmekteyiz. Bu durum ne yazık ki firmalar tarafından da tercih edilmektedir fakat bu tip işlemler eninde sonun ters tepmektedir. Eğer Google’ı kandırabilecek kadar zeki bir seo uzmanı olsaydı emin olun sizinle değil Google ile çalışırdı.

 

NASIL BİR PROFESYONEL SEO DANIŞMANLIĞINI TERCİH ETMELİYİM?

 

  1. Öncelikle seo uzmanının hangi modele uygun olduğunu soruşturun. Serbest mi çalışıyor?  Seo ajansı mı? Ya da bağımsız çalışan bir ekip ve sizin şirketinizde bulunarak işlerinizi yönetmek mi istiyorlar? Her bir başlığın farklı avantajları ve dezavantajları olabileceğini unutmayınız. Hangisini seçerseniz seçin diğer başlıklarımızdaki önermelerimizle çapraz sorgu yapmadan karar vermeyiniz.

 

  1. Gerçek seo hizmeti asla ucuz değildir ve olamaz. Seo hem teknik hem de zaman alan bir iş koludur. Sonuçlarını almak için sektörünüzün tipine göre aylarca beklemeniz gerekebilir.

 

 

  1. Seo fiyatının yüksek olması da işin kalitesini garanti etmeyebilir. Seo ajansı iyi olabilir ama iş kapasitesi doludur ve sizin işinize vakit ayıramayabilir. Ya da fiyatını yüksek tutarak pazarlamasını Premium göstermeye çalışıyordur ama yetenekleri sınırlı olabilir.

 

Bu üç ana soru bütünü için sormanız gereken sorularınız olmalıdır. Biz sizin için referans olabilecek bir kontrol listesi hazırlamayı denedik. Bu listedeki soruları sormanız alacağınız performansı ve ödeyeceğiniz bedelin ederini belirlemeniz için doğru bir yönerge olabilir.

 

SEO UZMANLARINA HANGİ SORULARI SORMALIYIZ?

 

Bizim arama motoru sıralamamızı istediğimiz pozisyona hangi işlemleri yaparak getireceksiniz? (en temel sorumuz budur). Bu aşamada karşınızdaki kişi süreç yönetiminden bahsetmelidir. Anahtar kelime kullanımında bahsediyorsa gerçekten yüksek bir trafik beklemeyiniz. Sadece backlink alacağım diyorsa da hatalıdır. Bu başlık sürecin yönetiminde başlıklardan bir tanesidir. Ayrıca backlink sayısından ziyade kalitesi daha önemlidir.

 

Backlink alırken nelere dikkat edeceksiniz? Bize bulacağınız backlinkler hangi felsefe üzerinden yönetilecek? (gerçekten anlamlı bir backlink yüzlerce alakasız backlinkten daha değerlidir).

 

Backlink maliyetlerimiz ne olacaktır? (gerçekten kaliteli backlinkleri ucuza bulamazsınız).

 

Yapılan çalışmaları bize nasıl gösterecek ya da anlatacaksınız? (Düzenli seo raporu almalı ve şirketinizde de gerçekten internet temelli bir hareket var mı yok mu gözlemlemelisiniz).

 

Sürekliliğinizi nasıl sağlayacaksınız? (Diyelim ki sitenizi ortada bırakıp gittiler ve siteniz yarım yamalak ve detayları çok da bilinemeyecek şekilde ortada kaldı; ne yapardınız?). (Bu aşamada loğların tutulması çok önemlidir. Yeni gelen ekip ya da kişi bu loğları takip ederek büyük zaman kazanabilir).

 

Geçmişte çalıştığınız müşterilerinizi ya da kişilerin sitelerini – yapılarını bize referans olarak gösterebilir ve kendileriyle görüşmemizi sağlayabilir misiniz?  (gayet açık..)

 

Seo altyapınızda geçmişten kalma hatalar var mıdır? Analizleri sonucunda eğer bunlar var ise nasıl düzeltilebilirler ya da düzeltilebilirler mi? (Altyapınızda Google cezaları bulunmakta mıdır?)

 

Google güncellemelerini ne sıklıkta takip ediyorsunuz? Son güncellemelerdeki değişiklikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu değişiklikler bizim çalışmamızı nasıl etkileyecek? Sorularını sormalısınız. Gerekirse bu soru için ön çalışma yaparak kendiniz de bilgi sahibi olmalısınız. Zira Google her yıl yaklaşık 500 algoritmik güncelleme yapmaktadır. Bazı algoritmik başlıklar ise tek başına sizi Google’dan dışarı atabilecek kadar önemlidir. Yani takip şart.

 

Hangi Seo araçlarınız kullanıyorsunuz? Bizim çalışmamız için kullanacağınız araçlar hangileri olacak? Bu araçlar vasıtası ile hangi sonuçları elde etmeyi planlıyorsunuz? (Bu araçlar raporlama araçları, link kurma araçları, teknik seo araçları, araştırma araçları gibi başlıklarda vardır ve kullanılmalıdırlar). Eğer görüşme yaptığınız kişi Xrumer, SE Nuke ya da Bookmarking Demon gibi sistemlerden bahsederse de hemen uzaklaşın. (scrapebox denir ise detay isteyin; duruma göre değişir).

 

Sizi bir anahtar kelimede 1. Sırada çıkartıp çıkartamayacağını sorun (Genellikle işi almak için garanti verilir; siz gene de temkinli olun. Günümüzde bu hiç te sanıldığı kadar kolay değildir). Aslına bakarsanız kimse Google algoritmalarını tam olarak bilemeyeceğinden ya da değişimlerini tahmin edemeyeceğinden bu garanti edilemez. Bir önceki başlıktaki programlar ve niceleri ile bu bir süreliğine sağlanabilir fakat eninde sonunda Google uyanır ve sitenizi kaybedersiniz.

 

Raporlama başlıklarınızın içeriğini ve sıralamasını bizim istediğimiz şekilde hazırlayabilir misiniz? Verdiğiniz garantileri bu istatistiklerden takip edebileceğimiz şekilde tasarlayabilecek misiniz? Sorusunu da mutlaka sorun. Her özet içerisinde aktivite kayıtları, arama trafiği, arama sıralaması, dönüşüm oranları ilk 4 sırada olmalıdır.

 

Size nasıl ulaşacağız? Her telefon açışımızda cevap verebilecek misiniz? Ya da ofisimizde olacaksanız ne sıklıkta burada bulunacaksınız? . Bizim önerimiz mutlaka bir Whatsapp hattı kurmanız yönündedir.

 

Pazarlama birimimiz ile ne sıklıkta görüşecek ve paslaşacaksınız? Bu soru çok önemli çünkü artık pazarlama birimleri ise SEO birimlerinin çalışmaları birbirleriyle iç içe geçmiş durumdadır. Aynı şey halkla ilişkiler birimi ile de olmakta ya da olmak üzeredir. Günümüzde  “inbound marketing” ve dijital pazarlama stratejistleri gibi iki ana birimin olduğunu unutmayınız.

 

Kontrat iptalimiz söz konusu olduğunda iş teslimimiz nasıl gerçekleşecek? Belki seo uzmanı ödeme düzeninizi beğenmeyecek ya da siz de onların işinden memnun kalmayacaksınız. Seo çalışmaları yaşayan sistemlerdir ve kopukluklardan hoşlanmazlar.

 

Takımınızın seo işlerinizi yapacak ekiplerle kuracağı ilişkileri hatta bağı kurabileceğinize inanıyor musunuz? (Bazen de eski çalışanlar yeni ekiplere direnir; bu soru aslında kendinize ve ekibinize sormanız gereken önemli bir sorudur.)

 

Bulunduğumuz sektörün içeriğini anlayabiliyor musunuz? Bizim sektörümüze özel çözümler üretebilecek misiniz? (gayet açık bir soru).

 

Başarınızı ya da başarısızlığınızı nasıl tanımlayacaksınız? (Burada önceki sorulardan birinin tekrar sorulmasını öneriyoruz; bu soru sorulduğunda size belirli metrik oranlar sunmayı tekrar hatırlamalarını sağlamaktasınız). Mesela sektörünüzde 1. Değil de 3. Sıraya çıkarsanız ve onlar sizi 1. Sıraya çıkartacağız dediyse bu başarı mıdır yoksa başarısızlık mıdır? Kısaca kime göre neye göre iddialarımızı delillendireceğiz?

 

Hoşçakalın!

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanmayınız.