NEGATİF SEO NASIL ENGELLENİR? (2019)

 

Bugüne kadar sadece SEO hakkında konuştuğumuzu fark ettik fakat genelde konuşulmayan hatta akla hiç gelmeyen bir konu olan negatif SEO; aslında oldukça ciddiye alınması gereken bir konu olarak görülmelidir. Negatif SEO; sitenizi çökertebilecek, sıralamalarınızı düşürebilecek onlarca başlığa sahip bir black hat uygulama alanıdır. Bu çalışmaları sektördeki rakipleriniz, özel hayatınızda sizi sevmeyen insanlar ya da zıt fikirlere & çıkarlara sahip olduğunuz (yani tanımıyor olabileceğiniz) insanlar yapabilir. Biz genellikle şu site saldırıya uğradı deriz ama sebep sonuç ilişkisi hakkında pek konuşmayız. İşte bu yazı o sebep sonuç ilişkilerini değerlendirdiğimizde okumanız gereken yazı olarak görülebilir.

 

Tabi her saldırı tipinin bir çözümü olduğunu da belirtmeliyiz. İnternet, protokol gereği iletişimin farklı şekillerde maniple edilebildiği bir alan. Özellikle Google temelli bir SEO dünyasında yaşadığımızı düşünürsek özellikle Penguin güncellemesinden sonra negatif SEO çalışmalarının da patlama yaşadığını söyleyebiliriz. Tabi Google ara güncellemeler ile bu problemi azaltmak için önemli adımlar atmış olsa da problemin hala büyük bir problem olduğunu ve muhtemelen de hep olmaya devam edeceğini öngörebiliriz.

 

NEGATİF SEO NEDİR?

 

Negatif Seo için faullü oyun tabirini kullanırsak doğru söylemiş oluruz. Bu SEO taktik grubu black hat yani hackleme – sindirme temelli taktikleri kullanarak rakiplerin alaşağı edilmesi için her yöntemin kullanılması anlamına gelir. Bu taktikleri bazen seo uzmanlarının da kullandığını görmekteyiz ki bu en acı durum çünkü bir sektörün kendi çalışanları tarafından sabote ediliyor olması uzun vadede büyük değişimlerin ve hatta sektörün bitmesine bile neden olabilecek kadar ciddi bir yanlışı içermektedir.  Bu çalışmalar spam linkleme, zorlama takipçi taşıma, içerik hırsızlığı, fake profil yaratma,  ddos saldırıları düzenleme (özellikle çoğu dedicated server 3. ve 4. Seviye DDOS ataklarını karşılayabilir fakat çok ama çok azı 7. Seviye saldırılara karşı hazırlıksızdır. Özellikle Türkiye’de bazı  devlet dairelerinde bile 7. düzey saldırılara karşı korumanın olmadığını görmekte ve üzülmekteyiz).

 

NE YAPMALIYIZ?

 

İlk işiniz sitenizde var olan bağlarınızın denetimlerini sürekli hale getirmektir. Sitenize yönlenen linklerin yapısı bir anda değişiyorsa ya da 1 tane bile olsa çok alakasız bir link yapısı artık sizi gözetiyorsa hemen inceleme yapmaya başlamalısınız. Bu tip minik başlangıçlar genelde negatif seo çalışmaları yapanlar tarafından kuluçka dönemi olarak görülür ve etki – tepki ölçülür. Eğer bir anda linkleriniz artıyor ya da azalıyorsa da bunun sebebini acil şekilde araştırmak en doğrusudur. Bu tip bir işlemi yapmak için CognitiveSEO ( https://cognitiveseo.com/) programını kullanmanızı öneririz. Eğer saldırı gerçekleşti ve durum kontrolden çıkmışsa yani toplu spam gibi bir durum ile karşı karşıyaysanız Google ile iletişim kurup şüpheli tüm linklerin reddini istemelisiniz.

 

Diğer bir yöntem ise içerik kazımadır. Genellikle otoritesi yüksek siteler en kaliteli içerikleri ürettiklerinden bu sitelerin içerikleri genellikle düşük performans gösteren siteler tarafından çalınır. Bu durum özellikle bizim sıklıkla karşılaştığımız bir durum olduğu için sürekli olarak yüklü içeriklerimizi internet içerisinde tarayarak çalıntı içeriklerin kullanıcıları hakkında dava açabilecek düzeyde önlem almaya gayret göstermekteyiz. Tabi bu tip durumlarda Google itibar kaybını saygın sitelere yansıtmaktadır. Yani eğer bir kişi negatif seo sürecini içeriğinizi çalarak yapmak isterse sonuçta asıl zarar gören içeriği üreten saygın site olmaktadır.

 

Aslına bakarsanız bu konu Google’ın özellikle üzerinde durması gereken bir konudur. Özellikle bu tip içerik saldırıları Wordpress siteler daha hızlı indexlendiğinden Wordpress altyapısıyla gerçekleştirilmektedir. Fark edilmezse zaman içerisinde sizin siteniz yavaş indexlendiği için kopya içeriği yayan site olarak listelenmektedir. Bu tip durumlarda sitenin webmaster’ı ile görüşüp içeriklerin kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Ya da Google üzerinden Telif hakkı dolayısıyla kaldırma belgesi doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Özellikle Coyscape (https://www.copyscape.com/ ) programı bu tip problemlerin sonuçlandırılması için çok etkindir.

 

Anahtar kelime saldırıları ise ülkemizde bizim bir kez rastladığımız ama etkileri çok yıkıcı olabilecek bir saldırı türüdür. Geçmişte bir müşterimizin internet sitesinde oluşan ani trafik akışını takibe aldığımızda çok ilginç bir durum ile karşılaştık. Takipçiler belirli anahtar kelimeler için hızla gelerek hızla siteden ayrılıyorlardı. Yani bir programcı; bizim müşterimizin rakibi olan müşterisi için bizim anahtar kelimelerimizi takip eden bir bot yazmış ve bu bot yönlendirdiği sahte trafiği anında geri çekerek bounce rate (etkileşim oranını düşürmeyi amaçlıyordu. Burada hedef SERP bounce rate’i düşürmek olduğundan Google da sitemizin içeriğinin aslında hiç kullanıcı dostu olmadığını düşünmeye başladı. Biz kelimelerimizin CTR oranlarını kontrol ettiğimiz için yıkım büyük olmadı. Bunu yapmak için Google Search Console içerisindeki trafik denetleyiciyi incelemeniz ve yorumlamanız yeterlidir.

 

Diğer bir saldırı biçimi ise site hızınızı düşürmeye yarayacak black hat uygulamalarını hayata geçirmektir. Eğer bir saldırgan sizin server alanınıza serverın kaldıramayacağı yükler bindirebilirse siteniz ya kitlenecek ya da saldırının gücü oranında yavaşlayacaktır. Bu tip durumlarda önerimiz Screaming Frog (https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ ) kullanmanızdır. Diğer bir konu ise daha detaylı önlemlerin alınması amacıyla server barındırma hizmeti aldığınız şirketi hızla bilgilendirmek olmalıdır. Ayrıca robots.txt ve .htaccess üzerinden saldırı alanlarını engellemelisiniz.  Özellikle Layer 7 düzeyindeki DDos saldırıları ek önlemler alınmadığında internet sitelerini birkaç saniye içerisinde bile çökertebilmektedir. Bu tip durumlarda saldırıların ortalama 72 saat civarında sürdüğünü gözlemlemekteyiz. Bu süre zarfında doğru korunmayan siteler özellikle hızlı pinglenen siteler ise Google’ın kafası karışabilmektedir.

 

Ülkemizdeki hosting merkezleri genellikle Ddos layer 3 ve layer 4 desteği sağlamakta fakat layer 7 saldırılarından itibaren savunma desteği vermemektedir. Eğer bu tip bir saldırı karşısında acil önem geliştirmeniz gereken bir siteniz var ise (mesela kredi kartı ile işlem yapılan bir e ticaret sitesi) mutlaka karşı önlemleri geliştirmek için profesyonellerden yardım isteyiniz. Bu konunun detayı bu makale başlığının çok ötesinde uzun bir konu olduğundan detaya girmiyoruz ama korkmayın her hastalığın etkin bir çaresi bulunmaktadır. Sistem uzmanları saldırı süresi, saldırı boyutu, botnet büyüklüğü ve hedef kurbanın teknik / sosyal /ticari profilini değerlendirerek size en uygun çözümü önerecektir.

 

Bu noktada ücretli HTTPS ve gene ücretli güvenlik CMS programlarını kullanmanızı özellikle önermekteyiz. Tabi biz bunları önerdiğimiz zaman genellikle çoğu şirket her bir birim maliyeti çok büyük maliyetler getirmese de toplamda çıkan rakamda çekindiği için genellikle yaratana sığınmayı (!) tercih etmektedir. Bizim önerilerimizi dinleyen müşterilerimizin ise bugüne kadar bir tane bile problemli an yaşamadığını belirtmeliyiz.

 

Bir başka başlık ise gene çok bilinmemekle birlikte Google My Business içerisinde gerçekleştirilmektedir. Özellikle ABD içerisinde iş gören onlarca dev şirketin Google My Business içerisinde rakip firmalar için negatif değerlendirme yazıları ürettikleri bilinmektedir. Bu durum teknik olarak sitenizin SEO puanını etkilemese de kullanıcı memnuniyetini önemli gören takipçiler ya da tüketiciler bir süre sonra size o yazılardan etkilenerek eleştirel gözle bakmaya başlayacaktır. Bunun sonucunda ya rakiplerinizden hizmet ya ürün almaya başlayabilirler ya da en küçük memnuniyetsizlikte sizi eleştirmeyi tercih edebilirler. Google maps üzerinden kendi işletmenizi bulmanızı, soldaki kontrol panelini açmanızı ve Google maps yorum özetlerine bakmanız bu problemi kontrol etmeniz açısından önemlidir.

 

Burada üzerinden geçemediğimiz onlarca konunun olduğunu söylemeliyiz. Aslında önemli olanın günün sonunda kendimize olan saygımız olacağını unutmamalı ve kendimize yapılmasını istemediğimiz gayri nizami hareketleri başkalarına yapmanın ülkedeki yaşam kalitemizi düşüreceğini unutmamalıyız.

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanmayınız.