SEMRUSH MI YOKSA AHREFS Mİ? (2019 / 2020 Karşılaştırması)

 

Semrush (https://www.semrush.com) ve Ahrefs (https://ahrefs.com/ ) satışlarını artırmak isteyen amatörler, kurumsal firmalar ve hatta seo uzmanları için önerebileceğimiz iki önemli araç. Özellikle sitelerine trafik çekmekte zorlanan internet siteleri için oldukça kapsamlı bir içerik sunan her iki program da günlük işlemlerinizi ve uzun vadeli projelerinizi planlamanız için büyük bir detay ve hız bütününü sunmaktadır.

 

Semrush 2019 yılı itibariyle 3 milyon kullanıcıya sahiptir ve dünyanın en çok kullanılan seo aracıdır. Aylık fiyatları 99.95  (100 değil; yanlışlık olmasın) dolardan başlar. Ahrefs ise aylık planlarını 99 dolardan başlatmaktadır. Semrush’ın fiyatları aylık 399.95 dolara kadar çıkmaktadır. Özellikle bu sürüm seo ajansları için biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Bu sürümde yükseltilmiş limitler, tarihsel verilere ulaşım, çoklu hedef takibi gibi ekstra özelliklere sahip olabilirsiniz.

 

Semrush kullanmaya başladığınızda rakip analizi, en karlı anahtar kelimeler, site hataları bulma aracı, site genel denetim aracı, domain karşılaştırma, link yaratma alternatif önerileri, site trafiği bulma, rakip analizi ve geliştirme önerileri alabilirsiniz. Hatta her rapor için 30.000 sonuç, günde 5.000 rapor, aynı anda 3 işlem gerçekleştirme, reklam süreç araştırma raporu, markanızın bulunduğu pdf çıktısı alabilme gibi oldukça faydalı içerikleri elde edebilirsiniz.

 

Ahrefs ise Semrush’tan geride kalan bir program değildir. Ahrefs içerisinde site keşfedici, pozisyon bulucu, pozisyon değişimi raporlama, alan adı karşılaştırma, veri toplama raporlama gibi standart menüler bulunmaktadır. Ahrefs’in en büyük avantajlarından bir tanesi kaliteli backlink bulmak ya da yaratmaktır. Ahrefs kaliteli backlink bulucu olarak çok faydalıdır. Ahrefs her gün ortalama 5 milyon sayfanın verilerini değerlendirmekte ve bu bilgileri 600 bin kişiye servis ederek canlı backlink verisi – yönlendirmesi sağlamaktadır. Bu konuda da dünyada bir numaradır.

 

Site keşfedici modu onlarca alt parametreyi denetlerken özellikle seçtiğiniz bir rakibin tüm backlinklerini, trafik kaynaklarını ve anahtar kelime seçimlerini listeleyebiliyor olması gerçekten mükemmel bir özellik. Hatta bunların kaçının do follow olduğunu da istenirse analiz edebiliyor. Bu hizmetler 3 ana alt başlıkta toplanmış şekilde menülenmiş durumda. Backlink kontrol aracı, organik trafik ölçme aracı ve ödemeli trafik ölçme aracı.

 

İçerik keşfedici bölümünde sitenizin ihtiyaç duyacağı en zinde içerik başlıkları listelenebiliyor. Yani bazı sektörlerin karanlıkta kör kuyu kazmaya çalıştığı bir alanın tüm problemini bu araç sayesinde rahatlıkla çözebiliyorsunuz. Önceki özellikler ile birleştirildiğinde yeni içerik yapınızın nasıl bir backlink inşa yapısı geliştirmede kullanılabileceğini de görebiliyor olmanız bizce muhteşem bir gelecek gözetleme aracı yaratmış. Aynı şekilde anahtar kelime keşfedici aracı ile diğer özellikleri bir arada kullandığınızda bir seo yöneticisi olarak ne kadar büyük bir zevkle işinizi yapacağınızı tahmin edebilirsiniz.

 

Mesela anahtar kelime zorluğu, aylık arama oranı, klik başına maliyet, arama sonucu sayısı, bir kelime içerisinden çıkan harf yapısı ve o harf yapısının organik bağları da gözünüzün önünde görülebiliyor. Böylece akla ilk gelen olası potansiyele sahip binlerce kelime arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak ölü linklerinizi hızla listeleyebilir, meta açıklamalarınız, başlık etiket hatalarınızı hızla görebilirsiniz. Düşününce Ahrefs’in ne kadar değerli bir araç olduğunu anlamak hiç de zor değil.

 

Ahrefs; 99 dolardan başlayan hizmetlerini aylık 999 dolara kadar yükseltebilmektedir. En pahalı seçenek ajanslar için tercih edilen seçenektir. Benzer şekilde bu sürümde de oldukça yüksek kotalar ve anlık çoklu işlem gerçekleştirebilme seçenekleriniz bulunmaktadır.

 

Peki, bu noktada hangisini kullanmalıyız?

 

Semrush, yaptığınız her işlem için öneriler getirebilen bir program olması dolayısıyla oldukça tatminkâr. Yakın zamanda yapay zekâ içinde oluşan gelişmeler sonucunda bu özelliklerin daha da artacağını tahmin etmekteyiz. Sistem size backlink kontrolleri de önerebiliyor. Yani sizi yormadan backlink olanaklarınızı ya da hâlihazırdaki backlinklerini performanslarını da size öneriyor. Semrush; PPC (klik başına ödeme – pay per Click) stratejinizi de test eder ve çapraz gruplar da dâhil olmak üzere kelime önerisi geliştirebilir.  Hatta istenirse anlık takipler geliştirerek hızlı öneriler getirerek performans istenen alanlardaki anlık değişimleri sizin bilginize sunar. Bu bilgiler ışığında Semrush’ın adwords bağımlılığını azaltan ve bazı durumlarda büyük bir masraf azaltmasına yardım eden yapısı gerçekten başlı başına tercih sebebi olabilir. Semrush; kendi SEO’sunu yapmak isteyen girişimciler, kurumsal şirketler, bağımsız seo çalışanları / ekipleri, Seo danışmanları ve ajansları için biçilmiş kaftan olarak düşünülebilir.

 

Her iki firma da zaman zaman bedava deneme sürümleri önermektedir. Bize kalırsa her iki sistemin de deneme süresini kullanmalı ve sizin ihtiyaçlarınıza en uygun olan aracı seçmelisiniz. Deneme sürümü zamanını kullanmak olası öngörülerinizi bu ürünleri almasanız da değiştirecek; hatta bir nevi sizi işinizin başındayken eğitecektir.

 

Hoşçakalın!

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanmayınız.