SEO SIRALAMANIZI GELİŞTİRECEK 29 TAKTİK! (2019)

 

 

Günümüzde internet üzerinde yapılan ilk hareketlerden biri olan arama motorlarında arama yapmak; site trafiklerinin %93’lük trafik hareketinin oluşmasına olanak sağlıyor. Eğer bir arama sırasında ilk sayfada ve en başta yer alıyorsanız sitenizin kliklenme şansı %33 daha fazla oluyor. Dünyadaki kullanıcıların %75’i neredeyse hiçbir zaman 2. Sayfada çıkan bir sonuca kliklemiyor. Dolayısıyla SEO artık varolabilmek ya da var olmamak arasındaki ince çizgiyi yöneten bir yapı haline gelmiş durumda.

 

Peki biz ne yapmalıyız? Sizin için SEO aramalarınızı kuvvetlendirecek önerilerimizi kısa kısa sıraladık. Haydi başlayalım:

 

1. Site yükleme hızınızı artırın: Google bu noktada hata kabul etmiyor. Yavaş yüklenen siteler kullanıcı deneyimini azalttığı için insanlar sitenizi hızla terk edebilirler. 3 saniyeyi aşan her açılım kullanıcıların %40’ının sitenizi terk etmesi ile sonuçlanacaktır. Hatta %80’i bir daha sitenize dönmeyecektir. https://tools.pingdom.com/ kullanmayı ihmal etmeyiniz.

 

2. İçerik üretiminiz en kaliteli seviyeyi hedeflesin: kullanıcılarınıza gelmeleri ve kalmaları için sebep vermeniz gerekir. Dolu içerik, taze ve konu başlığınız ile ilgili olursa sonuç alabilirsiniz. Kaliteli içerikler okundukları için kullanıcıyı sitede tutabilir. Ki Google buna bayılıyor.

 

3. Görsellerinizi optimize edin: Veri büyüklüğü ve görüntü pixel yapısı sitenizin veri taşıma kapasitesini ve görüntü yapısını bozmamalıdır. Eğer fotoğraflar yüzünden yavaş yüklenen bir siteye dönüşürseniz Google sizi arka sıralara atacaktır. Aynı şekilde her görselin adını doğru yazın.

 

4. İçeriğinizi alt başlıklara bölün: Bu şekilde içerikleriniz hem daha rahat okunut hem de hızla göz gezdirenler nerede dolaştıklarını daha rahat algılayabilir.

 

5. Blog yazmaya başlayın: “Lead generation” dediğimiz kullanıcı bütünlerine hızla ulaşmanız için en önemli nokta bu noktadır. Bu durum 2 numaralı önerimizi de kapsamaktadır. Blogunuz aynı zamanda doğru anahtar kelimeleri içermelidir.

 

6. Outbound (harici) linkler kullanın: Sitenizden hariç otorite kaynakları kullanmanız güvenilirliğinizi artıracaktır. Özellikle otorite olan dış linkler okuyucu tabanınız için de öngöremeyecekleri bir dolanım deneyimi yaratacağı için fayda sağlama aşamasında ek getiri sağlarsınız. Aslında site içi linkleri de vermeniz takipçilerin genel bilgi edinimini artıracağı için sitede daha fazla kalmalarını, çevrelerine önermelerini, yorum yazmalarını sağlayacaktır.

 

7. Yazıdan fazlasını üretin. Sadece yazı yazmak çok önemli gibi görünebilir ama bu yazıları farklı görsel materyaller ile desteklemek çok aha ilgi çekici ve doyurucu bilgi iletim sağlayacağından SEO için mutlaka kullanılmalıdır. Bu yapılar, fotoğraf, video ya da ses dosyaları olabilir.

 

8. Yazılarınız okunabilir olsun: Kullandığınız dil ileri tenik anlatımlar içermemeli. ^. Bir kişi ağzından konunun anlaşılabilir detaylar ile kullanıcıya sunulması daha çok tercih edilir durumdadır. Eğer gerçekten çok teknik bir yazı yazacaksanız niche Pazar belirlemiş olmanız gerekir. https://readable.com/ bu konuda ne yapıyor bakmakta fayda var.

 

9. Kırık linkleri temizleyin: Hiper otorite için harici linkler kullanıyorsanız aman içerisinde çalışıp çalışmadıklarını kontrol edin. Kimse çalışmayan bir alan yönlendirilip zaman ve veri trafiği kaybetmek istemez. Bunun için https://www.drlinkcheck.com/ kullanılabilir.

 

10. Mobil araçlar için optimize olun: Google aramalarının %60’ı artık mobil cihazlardan yapılmaktadır. Sanırım başka açıklama yapmaya gerek yok.

 

11. Sayfa formatınız düzgün olsun: Sayfa görünümü sade, temiz, organize ve bölünmemiş olduğunda takipçiler siteniz ile ilgili pozitif bir bilinçaltı yorumu geliştirir. Tipografiniz ve font büyüklüğünüz insanları yormamalı. Bold ve italik fontları olabildiğince az kullanın. Reklam alanlarınızı bol bol kullanıp insanları yormayın.

 

12. Doğru iletişim adresi sunun: bu olmazsa güvenilir bir firma oalrak görülmezsiniz. İletişim bilgisi olmayan siteler şikayet edildiğinde Google tahmin edilemeyecek kadar büyük seo cezaları kesebilmektedir.

 

13. İçeriklerinizin sosyal medyada paylaşımını cesaretlendirin: Eğer insanlar içeriğinizi paylaşırsa SEO puanlarınız hızla tavan yapar. En etkili metodlardan bir tanesi infografik üretimidir. Paylaşması ve okuması kolaydır. Hızlıca da eskimez. Benzer şekilde ses, fotoğraf ve video dosyaları da sıklıkla paylaşılmaktadır. Trafiğiniz artarsa SEO puanınız da yükselir.

 

14. Anahtar kelime kullanın Anahtar kelime nasıl kullanılır konusundaki makalelerimize göz atınız. Anahtar kelime yapısı doğru tasarlanan içerikler ortalama %400 daha fazla trafik çekmektedir. Bu esnada google’ı kandırmaya çalışmayın. Yapay zeka varken bu imkansızdır. Elinizdeki konu neyse ona uyarak anahtar kelime seçin. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih edin.

 

15. Başlıklarınız ve açıklamalarınız ilgi çekici olsun: Eğer bu olmazsa insanlar ilgi göstermeyeceğinden içeriğinize kliklemeyecektir. Başlık 65 karakteri geçmemelidir. 65 karakterin en başına ise anahtar kelimeleriniz koyun. Başlıklarınızda duygu olmasına dikkat edin.

 

16. Meta açıklamalarınız optimize edilmiş olsun:  Yani en basitinden <META NAME=“açıklama” CONTENT=“bilgi verici açıklama buraya”>  . Kısaca 5n1k formülünü burada düşünmüş olun. Yazılanlar özgün olsun. Kısa olsun.

 

17. Mobil uygulamanızı geliştirin: Evet bu nokta da SEO puanınızı artırır. Ve evet doğrudur masraflı olabilir. Ama değer. Firebase App Indexing; Google için önemlidir. Taramalarını yaparken buna da dikkat ediyorlar. Ayrıca aramalarda uygulamalarınızın da göründüğünü unutmayın. Bu çoğu kullanıcı için önemli bir referanstır.

 

18. LSI (Latent Semantic Indexing) kullanın: Arama motorları sadece sizin önerdiğiniz anahtar kelimeleri değil onlar ile sinonim ilişki kuran kelimeleri de indexlemektedir. Bu konuda yakın zamanda yazdığımız yazılara göz atabilirsiniz. Ama kısaca keseye uygun kelimesi ile ucuz kelimesi birbirine denk görülebilir ve biri kullanıldığında diğeri de değerlendirmeye alınabiliyor. Google yapay zekası bu noktada çok gelişmiştir. Siz de kelime dağarcığınız ile ona yardımcı olmaktasınız.

 

19. Gereksiz kodları silin: Kod sayısı arttıkça arama robotlarının çalışması zorlaşmaktadır. Onpage Javascript ve CSS yapıları en başta denetlenmesi gereken alanlardır.

 

20. Soru – cevap sitelerine üye olun: İnsanlar bilgiye aç. Dolayısıyla onların açlığını gideren kişiler referans olurlar. Referans kişilerin siteleri de kendileri gibi zamanla referanslaşır. Mesela https://www.quora.com/ ve https://www.answers.com/ oldukça etkilidir.

 

21. İnfografik kullanın: Yapılabilecek en iyi seo metodlarından biridir. Evet kolay olmayabilir ama değer. Hem tasarımınız hem de içeriğiniz mükemmel olmalıdır. Grafiklerin yanında en az 2.000 kelimelik bir yazı da mükemmel olacaktır.

 

22. Gazetelerle çalışın: https://www.tuncbilekreklam.com.tr/ bizim kendi iştirakimiz ve advertorial içeriklerin istatistikleri göz kamaştırıcı başarılar elde edebiliyor. Siz de doğru sitede içeriğinizi yayınlarsanız büyük başarı elde edebilirsiniz. Eğer bize içeriğinizi oluşturup yollarsanız ve yayın politikamıza uygun ise zevkle yayınlarız. Aynı şekilde köşe yazarı olarak da uzman insanlarla çalışmayı tercih etmekteyiz.

 

23. Röportaj verin: https://www.tuncbilekreklam.com.tr/ gene bu iş için biçilmiş kaftandır. Röportajlar sektör içinde ve dışında tanınmanızı ve saygı görmenizi sağlar. Siteniz de sizin fikirlerinizin yansıması olarak görüleceğinden başvurulan bir kaynak haline gelebilir. Özellikle rakiplerinizin röportaj verdiği mecralarda siz de bulunun.

 

24. Niche alanlarınızı ketifli hale getirin: her konu başlığı içerik üretmek için keyifli görünmeyebilir. Bunun için olaya farklı açılardan ya da kişilerin gözünden bakın ve işe espri katın. Hem okuyanlar hem de siz sürekli olarak bu keyifin peşinden gitmek için alışkanlık geliştirebilsin.

 

25.Link çeşitliliğinizi artırın. Bloglar, kurumsal sayfalar, blog yazılarının altındaki alanlar, firma rehberleri, eğitim kurumları gibi farklı alanlardan backlink toplamak doğal olarak prestijinizi artıracaktır. Google bu noktaya artık daha fazla önem vermektedir.

 

26. Google Business’te yerinizi alın: Yerel işletme detayları artık çok önemli çünkü mobil araştırma her tür arama motorunun en üst yoğunluğunu temsil etmekte. Bu hesabınızdaki bilgilerin eksiksiz doldurulmasına da ayrıca dikkat edin.

 

27. https://buzzsumo.com/ kullanın: hangi içeriğin hangi etkileşimci tarafından en iyi şekilde kullanıldığını ve bu içerikleri kimlerin en yoğun şekilde kullandığını takip edin. Az laf çok iş.

 

28. Detayı es geçilmiş yazıları zenginleştirin: Eğer doğru bir konuda doğru şekilde bir makale var ama bu makale kısa ise; siz onun 2 katı detaylısını ve 2 kat uzununu yazın. Aslında limit yok. Yapabiliyorsanız 10 kat iyisini yazın. Sonuç alacaksınız.

 

29. Sosyal medya fenomenlerine ulaşın: günümüzde en çok kullanılan metod diyebiliriz. Eğer içerik değişimi ya da promosyon kampanyalarında beraber yer alabilirseniz inanılmaz büyük bir etkileşim tasarlayabilirsiniz.

 

Bunların kaçını yapabilirsiniz bilemiyorum ama kaçını yaparsanız yapın geri dönün ve sonuçlarınızı eski sonuçlarınızla karşılaştırın.

 

Hoşçakalın!

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanmayınız.