SEO’DA DOĞRU ANAHTAR KELİME SEÇİMİ (2019)

 

SEO ve İçerik uyumlaştırması 2019’da hala çok önemlidir.  Anahtar kelimelerin SEO ve İçerik uyumlaştırması için kullanılması bazı kaynaklarca eski öneminden uzak olarak görülse de biz buna hem bazı şartlar altında katılıyoruz hem de bazı şartlar altında katılamıyoruz. Evet, anahtar kelime seçimi 2006 yılında olduğu kadar önemli değil çünkü arama motorları artık içeriklerin semantik ve teknik altyapısını beraberce ve yüzlerce farklı parametreye göre eş zamanlı olarak değerlendirebiliyor. Fakat bu parametreler hala Google SEO listesi içerisinde yer almakta ve organik aramalar ile adwords aramaları arasında doğru kelime seçimi hala önemli stratejik metottur.

 

SEO çalışmaları doğru anahtar kelime seçimi olmadan yönünü bulamayan göçebe kuşlar gibi bir orada bir burada dolanarak yolumuzu bulamamamıza sebep olur. Anahtar kelimeler bizim en basit anlamda Google ile konuşmamızın sohbete dönüşebilmesi için gerekli anlam seçimlerimizdir. Google’a hedef tabanımızı anladığımızı gösteren; onun da bizim anlattığımız şekilde arama yapmasını önerdiğimiz bir bakış açısı listesidir. Doğru anahtar kelimeler seçilmeden pazarlama ya da özendirme aktiviteleri gerçekleştirilemez. Buna elektronik posta pazarlaması da dâhildir. Hatta PPC (klik başına ödeme) sistemine dâhil olmanız bile doğru anahtar kelime bütününü örgütlemeden mümkün olamaz. Rakiplerinizin anahtar kelime seçimlerine bakmanız ise stratejinizi oluşturmanız için size başka bir avantaj sağlar. Yani eskiden “push page” dediğimiz türde takipçileri kandırarak insan çekmeye yarayan yapılar olmadan da anahtar kelime kullanımı oldukça önemlidir. Tek fark kalitenin artık artmış olması ve arama motorlarının bu kalite farkını takip edebilecek kadar yetenekli hale gelmiş olmasıdır.

 

Günümüzde sesli arama yapılabiliyor olması doğal dilimizin ve soru kalıplarımızın da kayıtlara geçmesini sağlamaktadır. Yani mobil dünyada klavye kullanarak anahtar fiiller ve sıfatlar aramak yerini daha ileri bir arama metoduna bırakmaktadır. Google eskiden olduğu gibi anahtar kelimeleri sadece yazı üzerinden değil ses üzerinden de değerlendirerek cevap kutuları hazırlamakta ve bu kutulara kendi içerisinde değer vermektedir. Hatta sırf bu iş için kurulmuş onlarca sosyal medya platformu da bulunmaktadır (mesela Foursquare ve Swarm). Burada kritik nokta Google’ın semantik çözümleme yapmaya başlamış olması yani kelimeler ve kavramlar arasında dış destek olmadan bağlar kurabilmeye başlamış olmasıdır.

 

ANAHTAR KELİME TİPLERİNİ ANLAMAK

 

Genellikle 3 çeşit anahtar kelime bulunmaktadır. Başlık, vücut ve uzun anahtar kelime grupları ( Head – body – Long Tail). Başlıklar 1 ya da 2 kelimeden oluşur ve yüksek arama hacmine sahiptir. Vücut kelime grupları 2 – 3 kelimeden oluşur. Orta düzeyde arama yoğunluğuna sahiptirler. Uzun anahtar kelime grupları ise 4 ya da daha fazla kelimenin bir araya gelmesi ile oluşur. Arama sıklıkları düşüktür fakat buna rağmen çok kesin tanımlamaları kapsadıkları için rekabet edebilme kapasiteleri diğer iki gruba göre daha yüksektir. Çünkü belirttikleri anlamlar genellikle çok kesin çizgiler çizebilmektedir (çünkü uzundur ve daha fazla tanımlama yapabilirler). Yani anahtar kelime kalıpları kelime sayısı arttıkça daha kesin sonuçlar verir ve kısaldıkça daha genele hitap etmeye başlar.

 

Yani araba kelimesini aratırsanız milyonlarca sonuç bulmanız doğaldır. Eğer satılık mavi araba derseniz arama sonuçlarınız azalır ama piyasada bulunan bütün satılık mavi arabaları bulursunuz. Ve eğer satılık mavi Fiat araba derseniz oldukça kesinleştirdiğiniz aramanız sonucunda elde edeceğiniz içerik sayısı azalır ama bu kelime grubu özelinde bu niteliklere sahip her arama sonucunu görebilirsiniz. Tabi semantik kelime indexleme de ayrıca dikkate alınmalıdır. Google Kodu (LSI) olan bu yapı sizi anlam temelinde yazdığınız bütün arama sonuçlarını benzer semantik anlam parçaları ile eşleştirir. Yani eğer Titanik kelimesini ararsanız arama motorunuz ya batan Titanik gemisiniz ya a Titanik gemisini konu alan filmi aradığınızı düşünerek sizi bu iki anlam bütünü içerisine yönlendirir.

 

Tabi uzunluk tek başına yeterli değildir. 4 farklı anlam grubunu da dikkate almamız gerekir. Kullanıcılar belirli anlam gruplarını arayışlarına göre bu 4 farklı kategorinin içerisinde yer almaktadır. Dolaşımcılar belirli bir web sitesini aramak amacı ile arama yaparlar (mesela https://www.tuncbilekreklam.com.tr/). Bilgi toplayıcılar bir sorularına cevap bulmak için arama motorlarına başvurur. Araştırmacılar ise bir kavram hakkında araştırmak için bilgi toplamaya meyillidir. İşlem maliyetçiler ise bir şeyleri satın almaya meyilli olduklarından teknik özellik, kullanışlılık ve fiyat araştırması yapmaktadır. 

 

Mesela bir telefon almak isterseniz önce bilgi alma temelli araştırmalar ile işe başlarsınız. Bu şekilde farklı seçenekleri de görmek istersiniz. Genellikle soru temelli cümleler ile araştırma yapan bir kullanıcı tabanı olarak işe girişilmesi doğaldır. Eğer ilginizi çeken markaları kafanızda netleştirirseniz artık o markalar için bilgi toplama amaçlı semantik sorulara geçersiniz. Sonra da yönünüzü doğru seçmek için firmaların satış sitelerini hedef almaya başlarsınız. Genellikle rakiplerle karşılaştırmalar, indirim seçenekleri, notlandırma ve değerlendirme, indirim kuponu araştırmaları, Satış araştırmaları bu konunun temelini oluşturur.

 

Bu anlattıklarımızı bilmek, yapmak, internet sitesine ulaşmak, kişisel olarak irtibat kurmak gibi ana fiiller ile de eşleştirebiliriz. Tabi bunları seçmek için öncelikle fikren ne istediğinize karar vermelisiniz. Ben ne istiyorum? Neyi arıyorum? Neden arıyorum? Bulmak istediğim şey ile hangi ihtiyacı karşılamaya yönelik zaman harcayacağım? Bunların tamamı düşünülmelidir. Ardından kelime grubunuzun ne kadar bilgi taşıması gerektiğine karar vermelisiniz. Mesela sağlık sigortası yazmak ile sağlık sigortası maliyet hesaplayıcı yazmak arasında çok büyük farklar olacağını düşünmek gerekir. Google Analytics ve Google Search Console bu noktada elinizin altında olmalıdır. Bu araçlar ile organik arama sayılarını görmeli ve kendi işiniz ile ilişiğini analiz etmelisiniz. Zira aslında işinizi sizden daha iyi kimse bilemez.

 

Bunun haricinde blogların içerikleri, blog yazılarına verilen cevaplar, sorulan sorular, alışveriş sitelerinde bulunan tüketici yorumları gibi farklı alanlara bakmayı da unutmayınız. Bu araştırmaları yaparken yerel ve ulusal temelde ilginin yapısını da değerlendirmelisiniz. Bazı anahtar kelime grupları sadece bazı alanlarda istenen etkiyi yaratabilecek potansiyele sahiptir. Kelime değeri, sıralama zorluk oranı, rekabet ve daha fazla başlığı bir arada değerlendirmeniz gerekir. Google Adwords Planner, Ahrefs, , Semrush gibi firmalar bu konuda size büyük avantaj sağlayabilir. Hatta biz de bunları zaman zaman projenin tipine göre kullanmaktayız. Dolayısıyla size de öneriyoruz.

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanmayınız.