Anahtar kelime seçimi konusunda hata yapan firmalar zamanlarını ve kaynaklarını çoğunlukla boşa harcamaktadır. İşin garibi ise çoğu firma bu boşa gidiş sürecinin farkında bile olamayabilmektedir.  Eğer siz firmanızın anahtar kelimelerini doğru şekilde en baştan planlar, izler, ve uygularsanız elde edeceğiniz getiriler oldukça tatminkar olacaktır. Tabi bu noktada size optimizasyonlarınızın bittiğini varsaymaktayız. Bu konuda onlarca makalemiz bulunmakta olduğundan eğer bu konular hakkında daha detaylı bir resim oluşturmak istiyorsanız bu makalelerimize göz atabilirsiniz (https://www.tuncbilekreklam.com/haberler-8.html)

 

Bu iş için öncelikle her daim kullanacağınız ana anahtar kelime listenizi oluşturmalısınız. Yani işiniz ile ilgili olabilecek ana ve destek anahtar kelimelerin tamamını listenize aldığınıza emin olmalısınız. Bu noktada yan sektörler ya da yükselmekte olan eğilimlerin araştırmasını da yapabilirsiniz. Unutmayın ne kadar doğru çapraz semantik bütünlük kurabilirseniz o kadar başarılı olursunuz. Eğer bulunamamış bir ilgili kelime yakalarsanız işiniz çok daha kolay olacaktır.

 

Bu işlem için Moz keyword Explorer aracını kullanabilirsiniz. Özellikle bu hizmetin kümeleme işlevi (grouping function) ana terimleri denetlemek için oldukça faydalıdır. Ayrıca bir önceki paragrafta bahsettiğimiz alt konular ve yan sektörler ile ilgili anahtar kelimeleri görebilmek de büyük bir avantaj. Sadece farklı sektörlerin içerisinde bulunan anahtar kelimelere göz gezdirmek bile size fikir verebilir ve günlük tecrübeleriniz ile sihirli bir kelime yakalayabilirsiniz.  Bulduğunuz kelimeleri listeleyerek dışarı export cvs fonkisyonu sayesinde atabilirsiniz. Eğer tekrar eden kelimeler var ise denetleyin ve excel’de düzeltin. Bitti gitti.. bu kadar..

 

Benzer şekilde Search metrics bulunan kelimelerin sıralaması konusunda size yardımcı olabilir. Eğer özellikle hedef aldığınız bir rakibiniz var ise seo search ve ardından competitors kısmını klikleyerek rakiplerinizin kullandığı başlıca anahtar kelimeleri listeleyebilirsiniz. Hatta sizin haberdar olmadığınız ama size yakın işler yapan sektördaşlarınızın sitelerini de gözlemleyebilirsiniz. Bu fonksiyon dolayısıyla yeni sektöre girişlerde temel hataların yapılması oldukça sıklıkla engellenebilmektedir. Search metrics’in long tail yani uzun dönem analiz raporu hazırlayabilmesi hata yapma oranınızı da düşürmektedir.

 

Eğer arama hacmi üzerinden arama yapmak isterseniz SEMrush ya da mid tail terimleri arıyorsanız keywordtool.io tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Benzer şekilde Google keyword planner da ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz bir araç olarak göze çarpmaktadır. Özellikle düşük bütçeli projeler için değerlendirilebilir ama unutmayın ücretsiz olduğu için bu aracı rakipleriniz de kullanabilir.

 

Bu süreçte ne kadar dikkatli ve detaycı olursanız gelecekte de işiniz o kadar kolay olacaktır. Bu sürecin devamında elinizdeki kelime haznesini Google keyword planner’a atın. Tabi burada ön filtreleme ile rakiplerin sıklıkla kullandığı kelimeleri eleyebilirsiniz çünkü bu araç içinde limitiniz bulunmakta.

 

Düşük Hacimdeki Hesapların Etrafında Çalışın

 

Google’ın aracındaki hacim aralıkları çok geniş ve bu nedenle ön-filtreleme haricinde hiçbir işe yaramıyor. Bu limiti atlatmak için herhangi bir teriminizde “Add to plan” tuşunuza tıklamanız yeterli. Eğer birkaç anahtar kelimenin hacmini bilmek istiyorsanız, çoklu terimler için “Add to Plan” kısmına tıklayın. Sıradaki büyük dosyalar için onları yapıştırmak daha kolaydır. En az bir kelime ekledikten sonra “Review Plan” tuşuna basın. Google’ın görüntüleme sayılarının daha güvenilir, tarih ayarlamaları daha kolay ve ücretsiz hesaplarınızla da kullanabiliyorsunuz. Bu büyük avantaj.

 

Önceliği yakın gelecekte elde etmek istediğiniz birincil kelime gruplarına verin. Bu kelimelerin hacimleri yatırım yapmaya değmeli. Bunları yaparken Google sıralamanızı da not almalısınız. Her bir sayfanız farklı bir içerik bütününe sahip ise her sayfa için ayrı değerlendirme yapıp anahtar kelimelerinizin etkinliğini ölçün. Bunu yaparken kullanacağınız kelimelerin insanların sorularına uygun olup olmadığını da tartın. Mesela siz seçtiğiniz anahtar kelimeler sayesinde sektörünüzde istediğiniz cevaba ulaşabilir miydiniz?

 

Bu araştırmaları yapmak zamanla sizin içerik üretiş şeklinizi de değiştirecektir. Çünkü temelde insanların aradığı başlıkları artık bilmektesiniz ve değersiz kelimeleri içeren yazılara ya da farklı içeriklere önem vermemeniz gerektiğini kendi gözünüzle de görmüş olmaktasınız. Zaman içerisinde sayfa trafiğinizin gelişimi yapılan çalışmanın etkilerini görmeniz için iyi bir fırsattır. Tabi çok yüksek rekabet koşullarında çalışan bir iş koluna sahipseniz bu biraz zaman alabilir. Yapılması gereken sabırlı şekilde ve doğru anahtar kelime altyapısı ile içerik üretmektir.

 

Hoşçakalın!