Long Tail kelimeler 3-4-5 ya da daha uzun kelime gruplarını içeren özel arama sorgularıdır. Burada az sayıda anahtar kelime seçmek yerine kelime sayısını artırdığınızda; detaylar ve aranan kelime grubunun özgünlüğü artacağından ince kesilmiş bir sucuk dilimi gibi aramanıza gelen herkesin ne için geldiğini rahatlıkla ayırabilirsiniz. Bu tip aramalar özellikle sektöründe büyük ve etkin bir tabana ulaşmış şirketlerin SEO baskısından kurtulmak için tercih edilmektedir. Rekabet oranlarınız sektörünüzde çok yüksekse yapmanız gereken şey uzun kuyruk kelime grupları ile takipçi sayınızı olabildiğince artırarak dev markalarla olan ulaşılmaz farkın azalması için ilk adımı atmaktır.

 

Aslında uzun kuyrukkelimeniz ne kadar uzunsa arama sıklığı da o derecede düşmektedir. İlk başta mantık oalrak bu düşüklük kafanızı karıştırsa da korkmayın. Seo dünyasında çoğu amatör kullanıcının yaptığı ilk şey yüksek arama hacmine sahip kelimelere yatırım yapmaktır. Yani onlar çok büyük rekabet alanlarında (çoğunlukla) debelenirken siz çarşaf gibi bir denizde istediğiniz yere yavaş kulaçlarla bile yorulmadan ulaşabilirsiniz. Yoğunluk haricinde bu kelimelere ulaşanlar genellikle satın almaya kafaca daha hazır, sunulan içeriğin ya da ürünün özelliklerini detaylı şekilde bilen kimselerdir. 

 

Mesela şerbet kelimesi alıcının isteyebileceği özel bilgileri barındırmaz ama bir şerbet  ürününün tarihi, üretildiği tarım coğrafyası, çeşitleri, üretici ülkeler, saklanma koşulları, organiklik düzeyi gibi detaylar aslında olduk geniş bir arama aralığının varlığını göstermektedir. Ama diyelim ki kullanıcı lohusa şerbeti araması yaparsa odak daralır. Ve eğer organik lohusa şerbeti nereden alınır der ise bu ürünün alabileceği sayış konumlarının detaylarına ulaşabilir. Gördüğünüz gibi kelime yapısı değiştikçe olay tamamen farklı bir noktaya evirilebilmektedir. Dahası bu tip uzun arama başlıkları hedeflenirse elde edilen sonuç %250 daha etkili olmaktadır.

 

Bu iş için Google keyword planner kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi bulduktan sonra keword planner içerisinden yeni anahtar kelimeler araştır diyerek ana ifadenizin çeşitlerini değerlendirin. Yeni yapıların özgünlüğünden ve popülerliğinden emin olun. Bazı kelime grupları popülerliğini hızlıca yürütür bazıları ise yılın belli başlı dönemlerinde aranıyor olabilir. Bunlara da dikkat edin. Ayrıca www.ubersuggest.org ile www.keywordtool.io siteleri de aklınızda olsun. Özellikle bu iki araç uzun kuyruklu aramalar için oldukça detaylı sonuçlar çıkartmaktadır. Buralardan elde ettiğiniz kelime öbeklerini PPC (pay per click – klik başına ödeme) çalışmalarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü uzun kuyruk yapılar diğer kısa kelime öbeklerine göre çok daha büyük verim elde ettirmektedir.

 

Tabi uzun kuyruk aramalarının asıl önemi gerçekten sektörünün dinamiklerini bilen çalışanlar için daha büyüktür. Nitelikli satış için gerekli detaylar muhtemelen profesyonellerin beyninde de bulunmaktadır. Yılalrdır satışını yaptığınız bir ürünü kimin bildiğini, kimin arayacağını ya da kimin satın alacağını aslında işin başında duran insanlar bilir. Yani uzun kuyruk dolaşım mı yaratır, bilgilendirme mi sağlar yoksa direk satışa mı vesile olur işin sahibi kimse ona da sorulmalıdır. Seo uzmanları bu alanlarda kendilerini işin sahibinden ayırmamalı ve onlara danışmalıdır.

 

Danışırsanız konuyu araştırmak için ekstra vakit harcamanıza eskisi kadar gerek kalmaz, hızlanırsınız. Konu ile ilgili yazıları inceleyerek orada bulunan genel geçer soru kalıplarını ya da ihtiyaçları saha bilgisiyle birleştirirseniz ikinci avantajı elde edersiniz. Mesela www.quora.com gibi sitelerdeki soruları ve cevapları da kontrol edin. Bu alanlardaki dilin semantik yapısı ne ise onu taklit etmeniz büyük fark yaratacaktır. Bunların arasında kült alt kültürlere ait kısaltmalar, hatalı gramer yazımları bile olabilir.

 

Hoşçakalın!

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanmayınız.