KURUMSAL WEB SİTESİ TASARIMI

KURUMSAL BİR SİTE İSTİYORUM; NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

 

Blogspot benzeri herşeyin hazır ve ücretsiz olduğu sistemler vasıtası ile bireysel sitelerin yapılması mantıklı bir seçenek gibi dursa da kurumsal sitelerde bunu kesinlikle önermemekteyiz.

Günümüzde Google'ın baskın etkisi dolayısıyla Google içerisinde değişen her faktör bir sitenin tasarım ve uygulama safhalarını etkiler hale gelmiştir.

Öte yandan her gün binlerce yeni kurumsal ve bireysel site yayına girmekte ve yine binlerce site de yayın hayatına son vermektedir.

Etkili bir kurumsal web sitesi tasarım süreci, uygulama aşaması ve sitenin işletilmesi süreçleri ile bir bütün olarak düşünülmelidir. Bu üçlü birbirinden ayrı görülür ise başarılı olmak kolay olmayacaktır. 

 

BİZ NE YAPIYORUZ? NASIL YAPIYORUZ? 

 

Etkili bir web sitesinin ilk aşaması site adınızın yani size özgü domaininizin "jenerik" yani çok aranır ve kolay akılda kalır bir yapıda seçilmesi ile başlar. domain adresinizin uzun süreli alınması Google tarafından dikkate alınmaktadır. Lütfen siz de unutmayınız.

Bu aşamanın ardından hangi yazılım dili ile çalışılacağına karar verilmelidir. Her yapının kendine özgü avantajları ve dezavantajları olabileceği tartışılmalıdır. Bu noktada Reklam ajansınız size mutlaka profesyonel görüşünü iletmelidir.

Tasarım aşamasında sektörün iş kolu ile uyumlu bir görsel tasarımın oluşturması sitenin başarısı ile doğrudan ilişkilidir. Sitenin iç ergonomisi (kullanılabilirliği), renkleri, verilerin paylaşım sırasının değerlendirilmesi, reklam alanları olacaksa bunların boyutu - yerleşim düzeni en baştan iş sahibi firma ile sürekli görüşülerek belirlenmelidir.

Yazılım ve görsel tasarım oturduktan sonra mutlaka ama mutlaka site içinde bulunacak yazılı ve görsel içerikler özgün olmalı yani başka bir kaweb site tasarım, kaynaktan kopyalanmış olmamalıdır.

Bu aşamaların ardından eğer site içerisinde farklı formatlarda eklentiler olacak ise bu eklentilerin site ile uyumu mutlaka yazılımcı ekip tarafından değerlendirilmelidir. Sıklıkla karşılaştığımız durum olası eklentilerin sitelere zararlı programları çekmesidir ve özellikle bu noktaya dikkat edilmelidir.

 

Diğer bir noktası ise hem sitenin ve olası eklentilerin sitenin hızını en alt düzeyde etkilemesini sağlamaktır.

Sitenin hızlılığı konusunda ikinci nokta ise mutlaka hosting seçeneklerinin çok dikkatli seçilmesidir. Özellikle güvenlik standartları ve altyapısı özel olarak değerlendirilmiş bir hosting firması ile seçilmesi gerekmektedir.

Diğer önemli bir nokta ise sitenin hosting ile uyumlu bir hız yapısında çalışacak mobil desteğinin bulunmasıdır. Google son 3 yıldır bu konuda oldukça hassas davranmaktadır. 

Şirketinizin sektörü ile alakalı olarak mutlaka sosyal medya araçlarınızı oluşturmanızı önermekteyiz. Bu sosyal medya hesaplarınız da mutlaka kurumsal internet siteniz üzerinden takip edilebilir olmalıdır.

Son olarak kurumsal internet sitenizin iletişim bölümünün Google ya da Yandex yapısıyla tam uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. 

 

Size özel projelendirebileceğimiz kurumsal siteniz için lütfen bize iletişim adreslerimizden ulaşmak konusunda çekinmeyiniz.