SEO HİZMETLERİMİZ

SEO NEDİR?

 

“SEO” (Search Engine Optimization) kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Kelimenin Türkçe  karşılığı ise arama motoru optimizasyonudur.  Arama motorları (ve özellikle Google, Yandex, Bing, Ask Jeeves) SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taramak için kendi dijital örümceklerini internet sitelerine göndererek iç ve dış uyum denetlemelerini yaparlar. 

SEO olmadan bir web sitesinin düzenleme ve devamında da iyileştirme çalışmaları yapmak mümkün olamaz.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) doğru tasarlandığında web sitenizin arama motorları gözünde değeri artacak (bir anlamda siteniz sektöründe otorite - referans site olacak) ve daha üst sıralarda çıkacaktır. Üst sıralarda çıkmaktan kasıt ise sitenizin genllikle sektöründe ilk sayfada ya da rekabet özelliklerine bağlı olarak 2. sayfada dolaysız olarak görülebilmesi anlamını taşır. Doğal olarak ilk sayfalarda çıkan internet siteleri daha çok ziyaretçi tarafından tercih edilmektedir. 

SEO çalışmaları adwords çalışmaları ile açıktan karşılaştırılmamalı fakat birbiri ile doğrudan bağlantılı olduğu da unutulmamalıdır. 

Arama motoru optimizasyonu kendi içerisinde ana iki yapıya ayrılmaktadır. Bunlar site içi ve site dışı SEO olarak tanımlanmaktadır. 

Site içi ve site dışı SEO bir arada kurgulandığında, internet sitenizin web görünürlülüğü doğal haline bırakılmış bir site ile karşılaştırılamayacak düzeyde güçlenebilme potansiyeline ulaşmaktadır. 

 

BİZ NE YAPIYORUZ?

 

İç SEO dediğimiz site içi optimizasyonu öncelikle başlanması gereken noktadır. Öncelikle sitenizin "teknik şartnamesi" diyebileceğimiz yazım dilini ve o yazım dilinin içeriklerini doğru kodlamak gerekmektedir. Ülkemizde tercih edilen belli başlı iki sistem wordpress ve php temelli özgün yazılımlardır. Her sistemin kendi içerisinde farklı avantajları -dezavantajları bulunmaktadır. Dolayısıyla her iki sistemin de SEO nitelikleri (ve hatta bazı durumlarda adwords performansları) farklılıklar göstermektedir. 

İç SEO dediğimiz site içi optimizasyon yapısı kurulurken belirli web sayfalarınız doğru bir mantık etrafında birbirine bağlanarak hangi sayfanızın hangi bilgileri barındırdığı ya da hangi amaç doğrultusunda hangi tipte müşterilere ulaşmak istediği arama motorlarının "örümceklerine" anlatılır.

Bu uygulama dahilinde web sitenizin başlık alanı (title) ve açıklama bölümü (description) konunuza uygun cümleler ile donatılmalıdır. Fakat bu da yeterli değildir. site içerisinde kullanılan fotoğrafların alt etiketleri mutlaka doğru şekilde kodlanmalıdır. Örümcekler sitenize ulaştığında gitmesi gereken yolu size sormayıp kendisine verilen ön protokolü uygulayacağından, internet sitesini tasarlayan ekip kendi kafasına göre değil arama motorlarının verdiği haritaları kullanarak örümcekler için yolları tasarlamalıdır.Bu yollar açıldıktan sonra ise başlık - fotoğraf gibi alanlardaki değerlendirme anlam kazanabilmektedir. Tecrübelerimize göre ülkemizde site içi yolların tasarlanmadığı, başlık ve alt bilgilerin düzenlenmediği onbinlerce kurumsal site bulunmaktadır..

 

Eğer her yöntem dikkatle uygulanır ise her arama motorunun örümcekleri sitenizde rahatça dolaşacak ve alıştıkları sistem dahilinde internet sitenizi kolayca kayıtları altına alarak güncelleyeceklerdir. Bu durumda da internet siteniz yüksek SEO puanları alarak üst sıralara çıkmak için yol haritasındaki engelleri en baştan kaldırmış olacaktır. 

Bu sürecin devamında internet sitenizin içeriği ve özellikle de içerdiği özgün yazılar önem kazanmaya başlayacaktır. Özgün olmayan - kopya / niteliksiz içerik yapıları örümceklerin size vereceği puanları hızla düşürmektedir. 

Dış SEO ise iç SEO uygulamasından farklı bir uzmanlık alanını temsil etmektedir. Özellikle ülkemizde sitenizin SEO'sunu yapıyoruz diyerek bazı kurgular önermekte fakat bu kurgusal hizmetler genellikle kısa vadede başarı sağlasada orta ve uzun vadede sitenizin gelişimini engelleyecek kadar büyük riskleri içerebilmektedir. Yine bu noktadaki tecrübelerimize göre ülkemizde onbinlerce kurumsal site arama motoru kara listelerinde bulunmakta ve işin trajikomik yanı firmaların bundan haberi bile olmamaktadır. 

Dış SEO çalışmalarında doğru kurgulanan (doğrudan kasıt etik temeller ile kurulan) backlink (arka kapı önermeleri) çalışmalarıdır. Backlink çalışmaları doğal bir biçimde link çıkışları edinmenizi ve sektörünüz için anlamı bulunan kelime vasyasyonlarını kapsayabilecek harici yapıları işaret etmektedir. Bahsi geçen link çıkışları sektörünüzle ya da direk sizin işletmeniz ile ilgili olabilecek kişi ve kurumların web sitenizi ziyaret etmenizi sağlayacaktır.  Site içeriği noktası ile bu noktayı birleştirirsek anlamlı içerikler barındıran bir site bu bağlantılar (linkler) sayesinde size ulaşan kişi ve kurum yetkililerinin sitenizde daha fazla zaman geçirmesini, daha fazla klikleme gerçekleştirerek sitenizde kalmasını sağlar. Doğal olarak bu durum da sitenizin SEO puanını artırır.

 

İLERİ TEKNİKLER VE GELECEK ÖNGÖRÜSÜ:

 

Öte yandan iç ve  dış SEO tekniklerinde güncel olarak uygulanabilen 100'ün üzerinde yasal ve organik teknik bulunmaktadır. Biz bu yazı dahilinde sizler için temel referans olabilecek "yasal" ve "tam organik" verilerden bahsettik. 2019 yılını kıstas alacak olur isek iç SEO ve dış SEO'nun sosyal medya yapıları ile de (Facebook, İnstagram, Pinterest, Tumblr) uyumlu olmasının artık gerekli olduğu belirtmeliyiz.  Hatta dış SEO çalışmalarında Youtube'un potansiyeli yansınamayacak düzeyde artmış ve önümüzde yıllarda daha da artacak gibi görünmektedir.

Bu noktada Tunçbilek Reklam olarak bu alanlarda da sosyal medya yönetimi ve post prodüksiyon hizmetlerimizin kendi kurumumuz içerisinde bulunduğunu özellikle hatırlatmak isteriz.