Seri İlanlar Burada

GAZETELER, SERİ İLANCILIK ve REKLAM AJANSLARI

Gelişen teknoloji birçok mesleği ve toplumsal yaşamdaki birçok alışkanlıkları  çılgınca yok etmeye başladı..  Tarihe gömülmeye aday mesleklerin sayıları da durmadan artmakta. Yılbaşında ve Bayramlarda  yakınlarımıza, tanıdıklarımıza  postahanede kuyruklara girerek  gönderdiğimiz  tebrik kartları da anılarımızda kaldı. Sabit telefon hatları  önemini GSM hatlarına devretti. Devam edelim. . Teknolojinin  hedefleri arasında   kağıt kullanımını azaltmak var. Ve giderek tamamen gereksizleştirmeyi başarıyor gibi.  Bilgisayar  ve internet  ortamı Resmi kurum olsun, özel kurum olsun tüm çalışma yaşantımızı olumlu veya olumsuz ama mutlaka etkiledi.

Kağıt gazeteciiği de  yapısı gereği bu dijital gelişimden etkilenip, gündemde yerini aldı. Bizim yazı konumuz Gazetede önemli bir sahife olarak yer alan Seri İlancılık. Yani İş Arayan milyonlar var,. Eleman arayan yüzbinler var.  Bu iki kitle arasnda iletişimi kuran İlan Ajansları var. Durum ne aşamadadır ? Neler yapılmalıdır?

Öncelikle şikayetler var mıdır? Varsa Nelerdir?  Bunlar bilinmelidir ki  çözüm  önerilerine  ve değerlendirilmelere olumluluklar getirilsin.

Başlıca Ne gibi eleştiriler  var?

Gazeteler  tasarruf amaçlı artık  daha az basılıyor.  Her yerde bulunamıyor. Bu durum çok önemli. İnternette haberlerin çok önceden örneğin akşamdan  verilişi, ertesi sabah çıkacak gazete haberleri önceden kısmen bilindiği için  gazete okuma ilgisini  azaltıyor.  İntermet Sitelerinde birçok firmanın seri ilan çalışması var. Bu yayınlar genellikle ücretsiz. Çünkü sahifelerine aldıkları firma reklamları var. Fazla personel  çalıştırmıyorlar ve kağıt gibi giderleri pek olmuyor. Bu şirketler  hergün gazetelerde yayınlanan ilanlar için  ilan verenleri ilandaki telefonlarından veya mail adreslerinden  arayarak ikna edip, ilanlarını kimselerin bilmediği tanımadığı sitelerinde  yayınlıyorlar.  Bunların bir kısmıda ilanverene sormadan, izin almadan ilanlarıını yayınlıyorlar.Ve yayınlanan ilanlar 20 gün 30 gün sürüyor.

Evet   bir gün  kağıt gazeteciliği bitecek. Ancak  bu durum henüz daha çok erken.  Dolayısıyla Gazetelerin  ilgiyi sürdürmesi kendi ellerindedir. Öncelikle  yönetim kadroları  buna inanmalıdır. İnandığını da çeşitli dinamik hareketlerle çalışanlarına ve kitlelere göstermelidir.. Bakkallıkta  önemli ölçüde azalmıştır.  Oysaki hertarafa süper marketler açılmıştır. Gazete satmayan süper market bırakılmamalıdır. Bunun için satış komisyon oranlarında  fedakarlık yapılıp artırmalıdır. Gazeteler iade sorununun fazla olmaması için   gazete satışına yeni başlayacak bayilerine  bir kaç ay daha  fazla sayıda gazete bırakmamalıdırlar.

İlanların internette sonuç alma olasılığı artık daha çok, diye, giderek yaygınlaşan bir anlayış var.  Bu anlayış şu an için doğru değil. Çünkü  binin üzerinde seri ilan çalışması yapan internet sitesi var. '' Kim kime dum duma''Hemen hemen tamamına yakını doğru dürüst seri ilan mutfağından gelmiş  değildirler.İlanveren   portföyleri yok. Gazetelerde çıkan ilanları olduğu gibi kendi sitelerine kopyalayıp koyuyorlar. Gazeteye o ilanı verenin ise  haberi dahi yok. Vatandaş  ilanından sonuç almış, fakat bunların sitesinde ilanlar hala çıkıyor. Çok saçma bir durum.

Devamı var>>